Karavan Çeşitleri | KARAVANYAP

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Çeşitleri
Karavan Genel

Karavan Çeşitleri

mdo  KaravanYap | 24 Mart 2022

Karavan, karayollarına uygunluk bakımından ülkemizde çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfların dahilinde karavan üreticileri tarafından çok satılan ürünler karavan kültürüne yer etmiştir. 

Karavan çeşitleri 

Karavan çeşitleri genel itibari ile 2'ye ayrılmaktadır. Bunlar sırasıyla;

 1. Motokaravanlar
 2. Çekme Karavanlar

Motokaravanlar

Motokaravanlar minibüs, midibüs, kamyon hatta tırın çeşitli yönetmeliklerle karavana dönüştürülmesi veya özel olarak üretilmesi ile bilinmektedir. Halihazırdaki araç özel üretilerek veya modifiye edilerek motokaravana çevrilmektedir. Karavan yapımı için uygun araçlar seçilerek campervan tarzı araçlar yapılabilmektedir.

Motokaravan çeşitleri

 1. Campervan
 2. Alkovenli motokaravan
Campervan

Özel üretim campervanların dışında artık daha ucuz maliyetlerle bir motokaravan sahibi olmak isteyen karavan severlerin panelvan araçları karavan yapımı için çeşitli şartları sağlayacak şekilde (saklama alanı, yemek pişirme vs.) modifiye etmesi ile yapılmaktadır. 

Campervan

Alkovenli Motokaravan

Kamyonet tarzı araçların arkasına kasa yapılarak içinin karavana dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir. En belirgin özelliği ön kabin şoför koltuğu tavanının üzerinde yatılabilir alkoven denilen bölümümünün olmasıdır. Dış görünüm açısından tavan kısmı ön tarafı yüksek arka tarafı nispeten daha alçaktır. Hem büyük ve geniş hemde kalabalık ailelere hitap eden karavanlardır. Ducato, Daily, Transit, Sprinter, Crafter gibi modellere uygulanabilir. 4-6 kişiliktir.

alkovenli-karavan

Çekme karavanlar

Çekme karavanlar O1 ve O2 belgeli şaseler üzerine inşa edilen belirli araçlar ile çekilen römork sınıfı karavanlardır. 750kg altı ağırlıktaki çekme karavanları B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirken 750kg üzeri çekme karavanlar için ehliyetlerinize E ilavesi almalısınız. Yani BE ya da CE, DE gibi. Karavanın hangi ağırlık gurubuna girdiğini şasisine sabitlenen etiketinden anlayabilirsiniz.

Çekme karavan çeşitleri

 1. 750Kg altı O1 çekme karavanlar
 2. 750Kg üstü O2 çekme karavanlar
 3. Ufak Gözyaşı karavanlar
 4. Arazi çekme karavanlar
 5. Ticari çekme karavanlar
 6. T@B çekme karavanlar
 7. Airstream çekme karavanlar
 8. Katlanabilir çekme karavanlar
Gözyaşı karavanlar (Tiny teardrop trailers)

Yapısı itibari ile gözyaşına benzediği için ismi buradan gelmektedir. Uygun fiyatları ile günümüzde tercih edilen 750Kg altı çekme karavanlardır. 2 Kişilik şirin karavanlardır. Tuvaletsiz modellerdir.

gözyaşı-karavan-minik

Arazi çekme karavanlar (Off-road trailers)

Arazi, safari veya off-road sporları ile uğraşanların oldukça sık kullandığı çekme karavanlardır. 4x4 arazi araçları tarafından çekilen oldukça küçük karavanlardır. Günümüzde çeşitleri değişmektedir. Ekipman, motosiklet taşımaktan günümüzde daha modern araçlarla evrilmiştir. Arkalarında mutfak bölümleri ve 2 kişiye kadar yatak olan off-road çekme karavanlar bulunmaktadır.

arazi-çekme-karavanları-off-road

Ticari çekme karavanlar (Büfe karavanlar)

Ticari amaçlarla yapılan, arkasında teşhir veya büfe gibi hazır yemekler sunabilen karavanları hepimiz görmüşüzdür. Bu tarz çekme karavanları çeşitlendirmek gerekirse bu sınıfa alabiliriz. Ticari amaç için üretilen çekme karavanlardır.

büfe-ticari-karavanlar

T@B çekme karavanlar

Geldik markalarla özdeşlemiş çekme karavanlara. Markaların bazı ürünleri o kadar çok tutar ki marka artık o ürünün ismini almaya başlar. Karavan kültüründe de bazı markaların yarattığı izlenim ve yenilikler onları artık ürünle özdeşleştirmiştir. T@B ise bu markalardan bir tanesidir. Tip olarak gözyaşı çekme karavanlarına benzer ama gözyaşına göre daha büyük ve tuvaleti de içerir. Yani motokaravan rahatlığını sizlere bir nebzede olsa sunar. 

t@b-karavan-çekme

T@B çekme karavanın örnek bir iç tasarımı

t@b-karavan-planı

Airstream çekme karavanlar

Bize kalırsa Airstream karavan dünyasının Elvis'i veya Michael Jackson'ı kesinlikle ayrı bir sayfa açılacak bir idol. Her çekme karavan markasının hayalinde böyle bir şöhret yattığını düşünmekteyiz. Amerika'da alüminyumu çekme karavanla harmanlayan Airstream firması bir avukatın garajında treyler üretirken bulduğu ve zamanla dünyanın el lüks karavanına dönüştüğü bir karavan çeşididir. Savaşlar görmüş, markaların PR çalışmalarına girmiş, ünlülerin zamanında reklam çalışmaları için aldığı ve fotoğraf çektirdiği bu karavanlar 2. dünya savaşında alüminyumun değerli olması ile üretimi durdurulmuş ama bu durdurmadan da daha güçlü kalkmış bir römork firmasıdır. 

airstream-çekme-karavan-üretim

airstream-çekme-karavan-resmi

Katlanabilir çekme karavanlar

Adından anlaşılacağı üzere katlanabilir bir yapıda olan çekme karavanlardır. Garajı küçük kullanıcıların tercih ettiği, genellikle tercihe göre şekillenen çekme karavanlardır. Hareket halinde güvenlik sebebi ile katlanılmış şekilde kullanılmalıdır. 

katlanabilir-çekme-karavan

Etiketler:

Karavan çeşitleri, karavan türleri, karavan sınıfları, motokaravan türleri ve çeşitleri, çekme karavanlar, motokaravanların çeşitleri, karavanların farkları, karavan çeşitlerinin listesi


Yorum yapmayı unutmayın.. 💚

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 6 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Sitede Ara

Etkinlikler

Karavan Fuarı

 • Karavanist 2024
 • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
 • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
 • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar