Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Nasıl Isıtılır? Pratik Isıtma Çözümleri ve İpuçları
Karavan Genel

Karavan Nasıl Isıtılır? Pratik Isıtma Çözümleri ve İpuçları

mdo  KaravanYap | 18 Aralık 2023

Karavan Nasıl Isıtılır? Pratik Isıtma Çözümleri ve İpuçları

Karavan ısıtmak kış günleri özellikle soğuk havalarda oldukça önemli bir konulardan birisidir. Karavanımızı kışın veya soğuk havalarda nasıl ısıtırız sorusunun cevabını bu yazımızda detayları ile bulabilirsiniz. 

Karavanlar genellikle elektrikli veya propan gazı ile ısıtılır. Elektrikli ısıtıcılar, karavanın elektrik sistemi tarafından beslenir ve genellikle duvar veya tavana monte edilir. Propan gazı ile ısıtıcılar ise, karavanın dışında bir propan tankı tarafından beslenir ve genellikle karavanın içinde yerleştirilir. Her iki seçenek de güvenli ve etkili bir şekilde karavanı ısıtmak için kullanılabilir.

karavan ısıtma soğuk kış gününde 

Karavan ısıtmasını etkileyen faktörler

 • Karavan yalıtımı
 • Rakım ( Deniz seviyesinden yükseklik )
 • Yakıt cinsi
 • Yakıt fiyatları
 • Isıtıcı çeşitlerinin fiyatları
 • Çevre şartları

Karavan yalıtımınız ne kadar iyi olursa yakıta harcayacağınız enerji de o kadar az olacaktır. Yakıt cinsi ve ona bağlı yakıt fiyatları gerek güvenlik gerek ise maddi acıdan sizlere zarar verebilir. Isıtıcı şekilleri çevre şartlarına bağlı olarak güç ve tip olarak ısıtmayı etkileyen faktörlerdir. Özellikle rakım yakıt cinsine bağlı olarak yüksek ortamlarda yakıtın donmasına veya yanma konusunda sıkıntılara sebep olacaktır. Aynı şekilde yüksek rakımlarda hava sıcaklığının -5 derece altına düştüğü ortamlarda yakıt tipi sıvı yakıt kullanan karavan severlerin enerji kaybı yaşamaması için eurodiesel ve mazot antifrizi kullanmasını tavsiye ederiz.

Karavan ısıtma sistemleri çeşitleri

 1. Gazlı ısıtma sistemleri
 2. Dizel ısıtıcı sistemleri
 3. Elektrikli ısıtma sistemleri

şeklinde gruplara ayırabiliriz.

Gazlı Karavan Isıtma Sistemleri

* LPG yakıt cinsi, güvenlikli kullanılmadığında patlayıcı ve tehlikelidir. 

Gazlı ısıtma sistemleri karavanlarda Avrupa'da oldukça yaygın olarak kullanılan ülkemizde de son yıllarda güvenlik önlemlerinin artması ile popüler hale gelmiş bir ısıtma sistemidir. LPG'li doldurulabilir tankların (Halk ağızı ile tüplerin) gerekli güvenlik şartlarını dikkatlice alınması ile karavanlarda kullanılan sistemlerdir. Duman dedektörü ve karbonmonoksit dedektörü kullanmanız tavsiye edilir. 

 karavan gazlı lpgli ısıtma sistemi

Karavanda gazlı ısıtma sistemlerinin avantajları nelerdir?
 1. Elektrik konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
 2. Litre hacmine göre ısıtma suyu sağlamaktadır. Banyo ve lavabolar için konfor sağlar.
 3. Yakıt konusunda ekonomiktir.
Karavanda gazlı ısıtma sistemlerinin dezavantajları nelerdir?
 • LPG yakıt cinsi, güvenlikli kullanılmadığında tehlikeli ve patlayıcıdır. Dizel Isıtıcı Karavan Sistemleri

Karavan için dizel ısıtıcı sistemin temeli soğuk günlerde şoförlük yapanlarında bileceği webasto denilen dizel yakıt ile çalışan ısıtıcılardır. Karavanlarda en çok kullanılan ısıtıcıların başında air webasto yani aynı bir saç kurutma makinesi mantığıyla çalışan Hava Webastosudur.

webasto fotoğrafı 

Webasto nasıl çalışır?

Öncelikle Webasto kuru veyahut sulu şekilde çalışan sistemlerdir.  

Karavanlarda kullanılan kuru tip webasto dahili veya harici bir yakıt takından çekilen yakıtın yanda odasında buji ile yakılıp yanma odasının etrafından temiz havanın geçirilerek bu esnada ısınan havanın ortama verilmesi ile çalışır. 

Webasto dizel ısıtıcının avantajları

 • Aracın motor gücünden yararlanmadığı için aracı yıpratmaz.
 • Sıcaklık tatmin edicidir.
 • Kurulumu basittir.
Webasto dizel ısıtıcının dezavantajları
 • Kuru havadan dolayı içerideki havayı kurutur.
 • Yüksek sesli çalıştığı için ses konusunda karavan parklarında sorun yaratır.
 • Egzoz gazları karavan parklarında sorun olabilir.

Karavanda Webasto kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Kurulum esnasında egzoz gazlarına ve temiz hava borusunun karavanın dışında olmasına dikkat ediniz. Ayrıca yüksek rakımlı karavan tatillerinizde webasto yakıtını eurodiesel seçip mazot antifrizi kullanmayı unutmayınız.

Karavan için Sulu Dizel Sistemler

karavan-ısıtma.webp 

Sulu sistemler pahalı ve çekme karavanlarda daha çok kullanılan sistemlerdir.(Motokaravanlarda da kullanılabilir) Konfor seviyesi en yüksek sistemlerdendir. Suyu ve ortamı ısıtarak evinizdeki konforu size sunar. Dizel ısıtmalı sistemlerin yanında elektrikli ve gazlı sulu sistemlerde vardır.

Elektrikli Karavan Isıtma Sistemleri

Elektrikli karavan ısıtma sistemleri yakıt sistemi yerine akülerden çekilen elektrik ile klima mantığında çalışan sistemlerde vardır. Motokaravanda kaloriferin kullanım prensibi buna benzer.

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!