Karavan Vergisi 2024 Yılı İçin Ne Kadar Oldu? | KARAVANYAP

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Vergisi 2024 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?
Karavan Genel

Karavan Vergisi 2024 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?

mdo  KaravanYap | 1 Ocak 2024

Karavan Vergisi 2024 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?

Karavanlar için ödenen motorlu taşıtlar vergisi (MTV) 2024 yılındaki güncel fiyatı ve konu hakkındaki bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz. 2024 yılı motorlu taşıtlar vergilerine ait bilgiler ve ücretler resmi gazetede yayınlandı. Bununla birlikte motorlu karavanlar konusunda ne kadar vergi vereceğimiz kesinleşti. Karavanınızın hacmi, yaşı ve toplam ağırlığı gibi özelliklerine bakılarak vergilendirilmektedir.

Çekme Karavan Vergisi

Çekme karavanlar önceki yıllarda olduğu gibi vergi alınmamaktadır. Çünkü motorlu taşıtlar vergisi isminden anlaşılacağı üzere motorlu araçlardan alınmaktadır. İster 750 Kg üstü ağırlığa ister 750 Kg altı ağırlığa sahip olsun çekme karavanlarda motorlu taşıtlar vergisi 0 TL'dir. Karavan çeşitleri hakkında detaylı bilgileri diğer makalelerimizde bulabilirsiniz. Çekme karavanınızı çeken aracın motorlu taşıtlar vergisine tabii olduğunu unutmayınız. Yani otomobil ile çekiyorsanız otomobilinizin motorlu taşıtlar vergisini (MTV) ödemelisiniz.

karavan-mtv-vergisi 

Motorlu Karavan Vergisi

Resmi gazetede yayınlanan Motorlu Taşıtlar Genel Tebliğ ile 2024 yılı için karavanlarında dahil olduğu MTV fiyatlandırması açıklandı. Motorlu karavanlar için MTV oranlarını aşağıdaki tablodan aracınızın yaşı, hacmi ve ağırlığına göre hesaplayabilirsiniz. 

Aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi Panelvan ve motorlu karavanlar bölümünde silindir hacmi üzerinden ve yaştan vergilendirildiğini görmektesiniz.

karavan-vergisi-2024  

Tablodan özetle motokaravanlar için MTV ücretlendirmesi şu şekildedir;

1) 1900 cm3 ve altı motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 5.355 TL
  • 7-15 yaşında araç: 3.341 TL
  • 16 yaşında ve daha eski araç: 1.985 TL’dir.

2) 1901 cm3 ve üstü motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 8.106 TL
  • 7-15 yaşında araç: 5.355 TL
  • 6 yaşında ve daha eski araç: 3.341 TL’dir.

Çekme karavanlar için karavanınızı çektiğiniz araç dışında çekme karavanın kendisine ayrı bir vergi ödenmemektedir. Bunun dışında motokaravanların 2024 yılında ne kadar motorlu taşıtlar vergisi verdiğini tablodan ve makalemiz içinde sizler için özetlediğimiz kısımdan hesaplayabilirsiniz. 

Yazımız ile birlikte karavan vergisi ne kadar? veya motokaravan vergisi 2024 yılı için güncel fiyatlar hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalıştık. Karavanlar hakkında detaylı bilgiler için diğer makalelerimize bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Etiketler:

karavan vergisi 2024, karavan mtv fiyatı, karavan motorlu taşıtlar vergisi, çekme karavan vergisi, motokaravan vergisi, motorlu karavanlar ne kadar vergi verir, motorlu karavanlar için mtv fiyatları, 2024 yılında karavan vergisi

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

Metguc
Teşekkür
Yazan: Metguc Tarih: 29 Ocak 2024
Açık ve net. Teşekkürler. Sigorta ve muayene masraflarını da öğrenip tam kararımı vereceğim
Serdar
Acemi karanciyim
Yazan: Serdar Tarih: 9 Ocak 2024
Yıllardır icimde duran karavan hevesimi artik dışa vurma zamanı geldi diye düşünüyorum bu bilgilendirme benim için çok faydalı oldu emeğinize sağlık
KaravanYap Admin
Yazan: KaravanYap Tarih: 9 Ocak 2024
Yorumunuz bizi çok mutlu etti. Başarılar Serdar bey :)

Sitede Ara

Etkinlikler

Karavan Fuarı

  • Karavanist 2024
  • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
  • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
  • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar