Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Kullanmak için Hangi Ehliyet Gerekli?
Karavan Genel

Karavan Kullanmak için Hangi Ehliyet Gerekli?

mdo  KaravanYap | 21 Haziran 2022

Karavan kullanmak için hangi ehliyet gerekli?

Karavan için hangi ehliyet ile karavanınızı kullanabilirsiniz veya karavan kiraladınız hangi ehliyet ile karavanınızı kullanabilirsiniz işte Karavan severlerin kafasını karıştıran ama oldukça basit olan karavan ehliyeti konusunda bu yazımızda tüm bilgileri detaylıca ele aldık. Karavan ehliyeti nasıl alınır veya hangi sınıf ehliyet motokaravan ve çekme karavan kullanabilir gibi sorulara cevap istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Karavan Ehliyeti nedir?

Ülkemizde karavanlar karayolları trafik yönetmeliği 3. maddesi gereği belirli ekipmanları bulunduran yatak yeri bulunan özel maksatlı araçlar M sınıfı SA kodlu motorlu araçların ve çekme karavan olarak adlandırılan römorkların, sürücülerin sahip olması gereken sürücü belgesidir.

Ehliyet sınıfları tablosu işinizi kolaylaştıracaktır.

Tüm-Ehliyet-Sınıfları 

Karavan Ehliyeti nasıl alınır?

Ülkemizde sürücü kursu eğitimi veren, devlet tarafından onaylı ve bu konuda yeterliliğe sahip tüm sürücü kurslarından karavan ehliyetini alabilirsiniz.Motokaravanlar için hangi ehliyet gerekli?

motokaravan-ehliyet 

Motokaravanlar, bilinen araçlardan karavana dönüştürüldükleri için mevzuatta geçerli olan ehliyet sınıflarına tabi olurlar. Yani 3500 Kilogram altı araçları B sınıfı ehliyete sahip şahıslar kullanabilirken bu durum karavan olup 3500 kilogram altı araçlar içinde aynen geçerlidir. Aracın karavan olması motokaravanlar için özel bir ehliyete sahip olmanızı gerektirmez. 3500 kilogram üstü araçları C sınıfı ehliyete sahip şahıslar kullanabilirken aynı şekilde 3500 kilogram üstü bir karavana sahipseniz C sınıfı ehliyet şartı ile karavanı kullanabilirsiniz.

Çekme karavanlar için hangi ehliyet gerekli?

ekme-karavan-B-sınıfı-ehliyet 

Çekme karavanlar römork olarak geçmekte bu konuda yüklü ağırlık 750 Kg baz alınmaktadır.

750 Kg altı çekme karavan için ehliyet

Çekme karavan için ehliyet durumu motokaravanlardan farklıdır. Çekme karavanlarda yüklü ağırlık sınırı 750 Kilogram olarak baz alınır. Eğer size 750 Kilogram altı bir çekme karavana sahipseniz sürücü belgenize ekstra sınıf eklemenize gerek yoktur. B,C ve D sınıfına sahip aracınız ile çekebilirsiniz.

Dikkat!

750 Kg üstü çekme karavan için ehliyet

750 Kg üstü çekme karavan için ehliyet, çeken araca göre durumu değişmektedir. Artık BE,CE,DE gibi ehliyet sınıflarına sahip olmanız gerekmektedir. Yani BE sınıfı ehliyet, B sınıfı araçla 750 KG üstü çekme karavan veya römork çekmek için gerekli olan sürücü belgesidir. Bir başka örnek; C sınıfı bir aracınız var ise 750 Kg üstü taşıma kapasiteli çekme karavan için CE sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekmektedir. 

Karavan ehliyetini özetlemek gerekirse:

  • Motokaravanlarda yüklü ağırlığı 3500 kilogramı geçmeyen araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.

  • Çekme karavanlarda ise yüklü ağırlığı 750 kilogramın altında olanları çekmek için B, C, D sınıfı ehliyetler yeterli olmaktadır. Yani 750 kg altı karavan ehliyet diye birşey bulunmamaktadır.

  • 750 kilogram üzeri bir çekme karavanı aracınızla kullanmak istiyorsanız kullanacağınız taşıta göre BE, CE, DE ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor.

İlgili kelimeler:

karavan ehliyeti, karavan sürücü belgesi, 750 kg altı çekme karavan ehliyeti, 750 kg üstü çekme karavan ehliyeti, karavan ehliyeti nasıl alınır, karavan için gerekli olan ehliyet, B sınıfı karavan ehliyeti, karavan kullanmak için hangi ehliyet gerekli, karavan kiralamak için hangi ehliyet gerekli

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 4.7 Yıldız 38 Oy

Bilal Ceylan
750 kg Altı Çekme Karavan
Yazan: Bilal Ceylan Tarih: 12 Ocak 2024
06.08.1992 yılında B sınıfı ehliyet aldım. 28.05.1997 yılında da E sınıfı ehliyet aldım. 5 sene önce de yeni ehliyetimi aldım, arkasında araba (taksi) arkasında remork karşısında boşluk var, 750 kg altı, çekme karavanım var, polis bu ehliyet ile çekme karavan kullanamazsınız, yeniden BE sınıfı ehliyet almanız gerekir diyor, internette 1997 ve öncesi E sınıfı ehliyeti olanlar 750 kg altını kullanabilirsiniz diyor dedim, biz ehliyetin arkasına bakarız diyorlar.
Meraklı
Iveco m23
Yazan: Meraklı Tarih: 9 Nisan 2023
Merhaba Iveco 23 otobüsleri karavana çevirince b ehliyet ile kullanabiliyor muyuz?
KaravanYap Admin
Karavan ehliyeti
Yazan: KaravanYap Tarih: 12 Nisan 2023
3500 KG üstü araç otobüs üzerine ruhsata işli ise D sınıfı yani otobüs sınıfını kullanabilecek ehliyet ile karavanınızı kullanabilirsiniz. Motokaravanlar için dönüştürdüğünüz aracı hangi ehliyet kullanabiliyor ise o ehliyet ile kullanabilirsiniz. Sadece çekme karavanlarda aracı çeken aracınızın ehliyet sınıfına 750kg üstü çekme karavanlarda DE veya BE ekletmelisiniz. Yani römork sınıfı..
erdem t.
kiralık karavan için ehliyet
Yazan: erdem t. Tarih: 3 Eylül 2022
kiralık moto karavan için ehliyeti 3500 kg altı b sınıfı sürebiliyor değil mi?
KaravanYap Admin
Kiralık karavan b sınıfı ehliyet kullanır mı?
Yazan: KaravanYap Tarih: 3 Eylül 2022
Erdem bey, kiralık motokaravan eğer 3500 kg altı ise B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz.
Hamit B.
Karavan ehliyeti
Yazan: Hamit B. Tarih: 3 Temmuz 2022
Karavan ehliyeti nasıl alınır hakkında çok güzel bir yazı olmuş sizi yeni keşfettim tüm içerikleriniz çok güzel ve özenli. Emeğiniz için teşekkür ederim.
KaravanYap Admin
Karavan ehliyeti nasıl alınır?
Yazan: KaravanYap Tarih: 3 Temmuz 2022
Hamit bey, yorumunuz bizi çok mutlu etti. İçeriklerimizden kullanıcılarımızın faydalanıp sizin gibi güzel geri dönüşümleri bizi motive ediyor. Biz sizlere ve bize destek olan tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.

Etkinlikler

Karavan Fuarı

  • Karavanist 2024
  • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
  • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
  • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar