Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Kiralama Fiyatları - 2023
Karavan Genel

Karavan Kiralama Fiyatları - 2023

mdo  KaravanYap | 17 Şubat 2023

Karavan Kiralama Fiyatları 2023 

2023 yılı yaz dönemi karavan kiralama fiyatlarını bu yazımızda karavanseverler için ele aldık. Ülkemizde pandemi ile hızlanan karavan kültürü, artan talepler sonrası farklı ihtiyaçlara yönelik karavan hizmetlerini arttırmakta. Özellikle artan kur fiyatları ve tatil bölgelerinin kura bağlı artan ücretleri, karavana olan ilgiyi arttırdı. Karavan kiralama ise artan talebi karşılamak için ve karavana başlangıcı kolaylaştırmak için insanların tercih ettiği yöntemlerden oldu.

karavan-kiralama-fiyatlari-2023 

Karavan nasıl kiralanır?

Karavan kiralamak günümüzde gelişmiş teknoloji ve bilgi-iletişim ağı ile oldukça basit bir yöntem. Ülkemizde profesyonel olarak araç kiralama işi yapan kurumsal firmalar artan talebi göz ardı etmedi ve araç filolarına çeşitli özelliklerde karavanlar ekleyerek sektördeki ayrıcalıklarına ivme kazandırdılar. İnternet üzerinden seçtiğiniz bir karavan firmasına ulaşarak ve bizimde tavsiyemiz olan -kiraladığınız aracı yerinde görerek-  bütçenize, sayınıza ve tatil planınıza uygun olanı seçip araç kiralar gibi kolaylıkla karavan kiralayabilirsiniz. Ayrıca popüler araç sitelerinden de kiralama yapabilirsiniz. Kiralama sonrası veya öncesi gereken desteği, firmanın ulaşılabilir olması gerektiğini unutmayın. Karavan kiralama fiyatları 2023

2023 yılı ağustos ayındaki verilere göre ortalama karavan kiralama fiyatı 850 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Ayrıca günlük şartı, karavan kiralama firmaları tarafından belirlenen karavanın minimum kiralama süresidir. Yani Minimum 2 gün veya daha fazla gün şartı olan karavanı günübirlik alamazsınız. Son dönemlerde günübirlik karavan kiralamak zorlaştı. Çoğu firma 2 gün sınırı koymaktadır. Günübirlik karavan kiralayan firmalarda bulunmakta.  (Fiyatlar firmadan firmaya ve yıldan yıla değişmektedir.)

Motokaravan kiralama fiyatları 2023

Segment Günlük Şartı Ortalama Fiyatı / Günlük

Düşük segment

Min.1-2 gün 850 - 1200 TL
Orta segment Min 1-2 gün

1200 - 2000 TL

Yüksek segment Min. 2-3 gün

2000 - 2500 TL

* Depozito, teminat veya sigorta gibi ücretleri de unutmayın.

Segmentler ise karavanın sahip olduğu özelliklere göre değişmektedir. Segmentlerde genel ayrım araç marka ve modeli (araç hacmi), iklimlendirme şartları, yatak kapasitesi ve su/elektrik depolama hacimlerine göre değişmektedir. Bu segmentler firmalar tarafından farklı çeşitlendirildiği için tam olarak şu bir segment ayrımıdır demek zor. 

Çekme karavan kiralama fiyatları

çekme-karavan-kiralama-fiyatları  

Bu konuda ülkemizde 2 tip çekme karavan kiralama hizmeti bulunmaktadır. İlki sadece çekme karavan ile yani karavanı çekecek araç sizin şahsi aracınız olacaktır. Diğer tipi ise araç ile birlikte çekme karavanı kiralamaktır. Aracınızın motor gücü ve torku çekme karavanda zorlanıyor ise güçlü bir araç ile size temin edilen çekme karavanı kullanabilirsiniz.

Çekme karavan fiyatları ise araçsız ortalama 750-2000 TL arasında değişmektedir. Araçlı çekme karavan kiralama fiyatı ise 1500 ila 3000 TL'ye kadar çıkmaktadır. 

Karavan kiralarken nelere dikkat edilmeli?

  1. Tatil planı yapmadan karavan kiralamayın. 
  2. Sürücü belgenizin hangi karavana uygun olduğunu bilin.
  3. Karavan kiraladığınız firmanın kurumsal ve legal olmasına dikkat edin.
  4. Karavan kiraladığınız firmadan karavan konusunda detaylı bilgi isteyin.
  5. Karavan yaşamı hakkında bilgi edinin.

Tüm bu maddelerin detaylarını yazımızın devamında bulacaksınız. Karavan yaşamını basit veya zor olması sizin elinizde. 

Karavan kiralarken tatil planı neden önemli?

Karavan kiralamak standart bir vatandaş için orta maliyette bir hizmettir. Maliyetiniz isteklerinize göre her sektörde olduğu gibi artacaktır fakat tatil planınız olmadan karavan kiraladığınızda bir çok zorluk sizin için başlamış demektir. Planlamayı yolda yapmak isteyen maceraperestler için bu konu önemsiz ama siz bir aile iseniz ve gideceğiniz rotayı, durakları, karavan için özel alanları veya yolları bilmediğiniz taktirde vaktiniz ve dolayısıyla paranız gidecektir. Karavanın enerji ve su ihtiyacını karşılayacak alanlara ihtiyacınız olacaktır. Karavan ile giremeyeceğiniz yollar veya izinsiz alanlar olacaktır. Bunun için önce rota, plan ve programınızı iyi yapmalı karavan yaşamının olumsuzlukları konusunda bilgi edinmelisiniz. 

Karavan kiralamak için hangi ehliyet gerekli?

Eğer bir motokaravan kiralayacaksanız popüler olan minibüsten karavana dönüştürülen araçlarda B sınıfı ehliyetiniz ile karavan kiralayıp kullanabilirsiniz fakat daha spesifik otobüs gibi çeşitli araçların karavana dönüştürülmesi ile elde edilen araçlarda ise C sınıfı ve daha üstü istenmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi karavan kiraladığınız firmadan kiralayacağınız karavanın hangi sınıf ehliyetle kullanabildiğini öğrenebilirsiniz.

Çekme karavanlarda ise yüklü ağırlığı 750 kilogramın altında olanları çekmek için B, C, D sınıfı ehliyetler yeterli olmaktadır. Yani 750 kg altı karavan ehliyet diye birşey bulunmamaktadır. 750 kilogram üzeri bir çekme karavanı aracınızla kullanmak istiyorsanız kullanacağınız taşıta göre BE, CE, DE ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor.

Karavan ehliyeti konusunda detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın.

İlgili başlıklar:

1. Karavan Çeşitleri

2. Karavan kamp alanları

Alakalı kelimeler:

Karavan kiralama fiyatları 2023, karavan nasıl kiralanır, karavan kiralama şartları, karavan kiralamak için hangi ehliyet gerekli, karavan kiralama bedeli, karavan kiralama ücretleri, karavan kiralamada dikkat edilecekler

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 4.5 Yıldız 16 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!