Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Mutfağı Tasarımı için 7 Harika Fikir
Karavan Yapımı

Karavan Mutfağı Tasarımı için 7 Harika Fikir

mdo  KaravanYap | 29 Mart 2022

Karavan Mutfağı Tasarımı için 7 Harika Fikir

Karavan yapımındaki en büyük sorun dar ve kısıtlı alanları en verimli kullanma sorunudur. Bu yazımızda bu alanlardan birisi olan mutfak kısmını ele aldık. Sizler için yaratılmış 7 güzel Karavan mutfağı fikrini yazımızda detayları ile okuyabilirsiniz.

1. Dışarı açılan mutfak sistemi

dışarı çıkabilen mutfak

Campervan olaran adlandırılan araçlarda oldukça sık kullanılan mutfağı çekmece ile alanlara saklama fikri büyük bir popülerlik kazandı. Kısıtlı alana sahip araçlarda mutfak belirli bir alanda portatif hale getirilerek karavan yapımında faydalı alanlar oluşturulmakta. 

2. Kareye hapsetmek

karavan-kare-mutfak

Genelleştirilmiş kültür olan dikdörtgen alanlarda mutfak anlayışı yerine karavanlarımızda kare alanlara simetrik yerleştirilmiş bir mutfak, lavabo kullanımı sizlere karavanın alan verimliliğini fotoğraftan anlayacağınız üzere arttıracak faydalar sağlayabilir. 

3. Sürgülü evye ve kesme tahtası

Sürgülü evye ile birlikte yana açılan kesme tahtasına veya düz bir zemin ihtiyacına kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

4. Çekmeceli - Sürgülü minik masa

çekmeceli-minik-karavan-masası

Pişirme alanlarında zemin ihtiyacı sorununu ortadan kaldıran sürgülü, çekmeceli veya pistonlu menteşeler ile ek bir minik masa yapabilirsiniz. Böylelikle yemek yaparken kesme ihtiyacı veya zemin ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilir işiniz bittikten sonra portatif özelliği ile kolayla masanızı ortadan kaldırabilir faydalı yerinize kavuşabilirsiniz.

5.Yaratıcı çekmeceler

açılan çekmece mutfak karavan

Özellikle yaratıcı karavan severlerin bu tarz şeylere bayıldığını biliyoruz. Marangozluk konusunda yetenekliyseniz çekmece sistemlerinizi depolama alanlarında kullanırken böyle yapabilir alandan oldukça verim sağlayabilirsiniz. 

6. Katlanabilir tabaklar

katlanabilir-tabak-karavan-için

Katlanabilir tabaklar, taslar veya kevgirler evimizde dahi kullandığımız pratik araç gerçeklerdendir. Bu araçları karavanlarımızda da kullanarak istif, depolama gibi sorunlara pratik çözümler sunabilirsiniz.

7. Dolap altlarını verimli kullanma

karavan-dolap-altları

Dolaplarınızın alt kısımlarına yapacağınız kancalar ile bir çok mutfak gereçlerini tutturabilirsiniz. Böylelikle saklama alanlarınıza, dolaplarınızın içini bu gereçleriniz işgal etmeyecektir. Bu alanı daha çok değerlendireceksiniz. Fakat uyarımızı yapalım yolculuk esnasında asılı şeylerin birbirine temas edip ses yapacağını unutmayın. Ayrıca araç ve gereçlerinizin güvenli şekilde tutturulduğuna dikkat edin.


Yorum yazıp içeriğimizi geliştirmekte bizlere yardımcı olabilirsiniz. 

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 4.8 Yıldız 4 Oy

Şevval F.
Karavan mutfak tasarımı
Yazan: Şevval F. Tarih: 19 Nisan 2022
Gerçekten güzel özet niteliğinde fikirler. İşimize yaradı. Sevgiler
KaravanYap Admin
Mutfak Tasarımı
Yazan: KaravanYap Tarih: 19 Nisan 2022
Şevval hanım, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.