Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Tentesi Modelleri ve Karavan Tente Fiyatları
Karavan Malzemeleri

Karavan Tentesi Modelleri ve Karavan Tente Fiyatları

mdo  KaravanYap | 31 Mart 2023

Karavan Tentesi Nedir?

Karavan tentesi, genellikle karavan, çadır ya da karavanette konaklama amacıyla kullanılan, portatif bir çadır türüdür. Karavan tentesi, karavan ya da çadırın yanına yerleştirilerek, ekstra bir alan sağlar ve kullanıcıya daha geniş bir yaşam alanı sunar. Karavan tenteleri motokaravan ve çekme karavanlarda kullanılabilir.

Karavan tenteleri genellikle su geçirmez kumaşlardan yapılır ve genellikle metal çerçeve üzerine oturtulur. İç mekan genellikle büyük bir oda ve belirli bir yüksekliği olan bir tente ile birlikte gelir. Bazı karavan tenteleri de, açık hava yemekleri için bir veranda alanına sahip olabilir.

Karavan tenteleri, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda mevcuttur ve çoğu zaman kolay kurulabilme özellikleri ile kullanıcı dostudur. Genellikle kamp, piknik ve doğa gezisi gibi açık hava etkinliklerinde kullanılırlar.

Karavan Tentesi Neden Kullanılır?

Karavan yan tentesi bir çok sebep için kullanabilir. Güneş ışınlarından korunmak, yağmurlu havada dışarının tadını çıkarmak, yemek yerken ağaç altında yaprak ve tozdan bir nebze korunmak veya gece yoğunlaşıp çiğ şeklinde yeryüzüne düşen damlacıkların uyurken sizi rahatsız etmesinden korunabilirsiniz. Karavan tentenizde küçük bir veranda hayali ile çay ve kahvenizi yudumlamak eşsiz bir keyiftir. Karavan Tente Modelleri

Karavan yan tente çeşitleri, çeşitli boyut ve tasarımlarda mevcuttur. Karavan tentesi, motokaravan ve çekme karavanların tasarım ve boyutlarına göre özel olarak istenilen tip ve çeşitte uygulanabilir. 

Karavan tente modelleri:

  • Torbalı karavan tentesi
  • Kasetli karavan tentesi
  • Otomatik karavan tentesi

Torbalı Karavan Tente Modeli

Torbalı karavan yan tente çeşidi, adından da anlaşılacağı üzere karavanın yan üst tarafına vida bağlantısı ile uygun bir şekilde monte edilir. Bir torba içerisindeki tente fermuar ile kapatılmış halde bulunur. Kullanmak isteyen karavan kullanıcısı karavan tentesini torbadan çıkartır ve tipine göre direkleri var ise direk değil ise gerdirme yayları ile karavanının yanına tentesini açar. 

torbalı karavan tentesi 

Kaset Tipi Karavan Tente Modelleri

Kaset tipi karavan yan tente çeşitleri ise torba yerine kaset denilen sert ve dayanaklı malzemenin içine tenteyi uygun şekillerde muhafaza ederek daha verimli bir kullanış sağlar. Daha estetik ve dayanaklı görüntüsü ve ergonomik şekli ile en çok tercih edilen karavan tente modelidir.

Kendi içerisinde montaj yerine göre çatı veya duvar tipli kasetli karavan tente modelleri vardır. Karavan modeline göre kasetli karavan tentesini seçerek karavanınıza ekleyebilirsiniz.

Kasetli karavan tentesi 

Elektrikli Otomatik Karavan Tente Modeli

Elektrikli veya otomatik karavan tente modelleri ise elektrik motorları ile belirli bir mekanizma sayesinde otomatik açılıp kapanabilen tentelerdir. Lüks bir ihtiyaç gibi gözükse de karavan konusunda uğraşı ve bu tür aksesuarları seven insanlar için oldukça güzel bir karavan yan tente modelidir. 

Karavan Tente Fiyatları

Karavan yan tente fiyatları yıllara, enflasyona, model ve ithal ürün markalarına göre değişmektedir. Günümüzde yerli üreticiler kaset tipi veya torba tiplerinde oldukça başarılı ve ithal ürünlere göre fiyatları oldukça uygundur. 

* Yerli karavan tenteleri ile ithal tenteler arasında fiyat farkı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu konuda fiyat araştırmasını iyi yapmalısınız. Kalite veya marka desteği, yedek parçaya ulaşmak gibi satış sonrası hizmetlere göre de fiyatların arttığını unutmayın. Aşağıdaki fiyatlar yerli ürünler ile Dolar veya Euro endeksli ürünlerin minimum-maksimum fiyatlarına göre derlenmiş tamamen kesinlik belirtmeyen fiyatlardır.

Karavan Tente Modeli Ortalama Fiyatı 

Torbalı Karavan Tenteleri

3000 - 11000 TL
Kasetli Karavan Tenteleri

4500 - 13000 TL

Elektrikli Karavan Tenteleri Uygulamalara göre değişkenlik göstermektedir.

Karavan Tentesi Önerileri Nelerdir?

Karavan yan tentesi seçerken dikkat edeceğiniz ilk unsur, herhangi bir ürün alırken dikkat edeceğiniz ilk kural ile aynıdır. Bu benim ihtiyacımı karşılar mı sorusuna verilecek ilk yanıt evet ise ikinci ve üçüncü satın alma sebeplerinizi düşünerek almalısınız. Kişisel bir ürünün ilk önerisi karavan severin kişisel tercihleridir. Yerli karavan tenteleri fiyat anlamında daha cazip durmaktadır fakat kişinin ithal ürünlerin özelliklerine ve kalitelerine bakmayı da ihmal etmeyin. 

Önemli bir diğer husus, Karavan kamplarında karavan tentenizi akşam ve gece açık bırakıyorsanız; karavan tentenize bağlı direklere led aydınlatmalar veya çadır iplerinde de kullanılan fosforlu ipler kullanarak orada bir unsur olduğunu belirli edin. Gece oradan geçen bir canlı görünmeyen direklere veya iplere takılarak kazaya sebep verebilir. 

Karavan Tentesi Bakımı

Motokaravan veya çekme karavan tentesi fark etmeden tente bakımı için en önemli konular hava şartları ve tente temizliğidir. Tentenizi fırtınalı ve aşırı yağışlı bir havada kullanmamaya çalışın. Direkleri ve tente kumaşını temiz tutun. 

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız

İlgili Kelimeler:

karavan tentesi, karavan tente fiyatları, karavan tente modelleri, karavan yan tente ücretleri, karavan tente önerileri, karavan tentesi bakımı

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 25 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Etkinlikler

Karavan Fuarı

  • Karavanist 2024
  • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
  • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
  • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar