Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Vergisi 2023 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?
Karavan Genel

Karavan Vergisi 2023 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?

mdo  KaravanYap | 23 Ocak 2023

Karavan Vergisi 2023 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?

Karavanlar için ödenen motorlu taşıtlar vergisi (MTV) 2023 yılındaki güncel fiyatı ve konu hakkındaki bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz. 2023 yılı motorlu taşıtlar vergilerine ait bilgiler ve ücretler resmi gazetede yayınlandı. Bununla birlikte motorlu karavanlar konusunda ne kadar vergi vereceğimiz kesinleşti. Karavanınızın hacmi, yaşı ve toplam ağırlığı gibi özelliklerine bakılarak vergilendirilmektedir.

Çekme Karavan Vergisi

Çekme karavanlar önceki yıllarda olduğu gibi vergi alınmamaktadır. Çünkü motorlu taşıtlar vergisi isminden anlaşılacağı üzere motorlu araçlardan alınmaktadır. İster 750 Kg üstü ağırlığa ister 750 Kg altı ağırlığa sahip olsun çekme karavanlarda motorlu taşıtlar vergisi 0 TL'dir. Karavan çeşitleri hakkında detaylı bilgileri diğer makalelerimizde bulabilirsiniz. Çekme karavanınızı çeken aracın motorlu taşıtlar vergisine tabii olduğunu unutmayınız. Yani otomobil ile çekiyorsanız otomobilinizin motorlu taşıtlar vergisini (MTV) ödemelisiniz.

otomobil gibi araçların mtv ücretleri 

Motorlu Karavan Vergisi

Resmi gazetede yayınlanan Motorlu Taşıtlar Genel Tebliğ ile 2023 yılı için karavanlarında dahil olduğu MTV fiyatlandırması açıklandı. Motorlu karavanlar için MTV oranlarını aşağıdaki tablodan aracınızın yaşı, hacmi ve ağırlığına göre hesaplayabilirsiniz. 

Aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi Panel van ve motorlu karavanlar bölümünde silindir hacmi üzerinden ve yaştan vergilendirildiğini görmektesiniz.

motorlu karavan için 2023 yılı motorlu taşıtlar vergi ücretleri 

Tablodan özetle motokaravanlar için MTV ücretlendirmesi şu şekildedir;

1) 1900 cm3 ve altı motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 3.380 TL
  • 7-15 yaşında araç: 2.109 TL
  • 16 yaşında ve daha eski araç: 1.253 TL’dir.

2) 1901 cm3 ve üstü motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 5.116 TL
  • 7-15 yaşında araç: 3.380 TL
  • 6 yaşında ve daha eski araç: 2.109 TL’dir.

Çekme karavanlar için karavanınızı çektiğiniz araç dışında çekme karavanın kendisine ayrı bir vergi ödenmemektedir. Bunun dışında motokaravanların 2023 yılında ne kadar motorlu taşıtlar vergisi verdiğini tablodan ve makalemiz içinde sizler için özetlediğimiz kısımdan hesaplayabilirsiniz. 

Yazımız ile birlikte karavan vergisi ne kadar? veya motokaravan vergisi 2023 yılı için güncel fiyatlar hakkında aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalıştık. Karavanlar hakkında detaylı bilgiler için diğer makalelerimize bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Etiketler:

karavan vergisi 2023, karavan mtv fiyatı, karavan motorlu taşıtlar vergisi, çekme karavan vergisi, motokaravan vergisi, motorlu karavanlar ne kadar vergi verir, motorlu karavanlar için mtv fiyatları, 2023 yılında karavan vergisi

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!