Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan için Güneş Paneli Çeşitleri
Karavan Malzemeleri

Karavan için Güneş Paneli Çeşitleri

mdo  KaravanYap | 9 Nisan 2022

Karavan Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Karavan yapımında en çok merak edilen bir soruda karavanlarda güneş paneli seçimi diğer adıyla solar panellerin seçimidir. Mobil bir cihazda en büyük sorun ev yapısı ile enerjidir. Bu konuda kamp alanlarında elektrik dışarıdan sağlanırken bazı alanlarda kullanılamamaktadır. Enerji ihtiyacınızı en basit ve doğal yollarla güneşten alabilirsiniz.

💡 1 KW = 1000 W

güneş-paneli-çeşitleri

Güneş panelleri monokristal ve polikristal olarak ikiye ayrılır. Bunları ayırt etmekte kozmetik görünüşten yararlanılır. İki panel yapısı dışında çeşitli şekillerde kullanım açısından ince film, esnek panel gibi çeşitleri de mevcuttur.

Monokristal güneş panelleri

Monokristal güneş panelleri oldukça yüksek verimliliğe sahip panellerdir. %24 oranında verime sahip az alan ile yüksek verim elde edilen ve diğer panellere göre daha uzun ömre sahip panellerdir. Bu sebep ile maddi olarak diğer panellere göre daha pahalıdır.

Polikristal güneş panelleri

Polikristaller karavanlarda çok kullanılan panellerdir. Verimliliği monokristale göre düşük ve kapladığı alan bakımından monokristale göre fazla bir yapıdadır. Maddi olarak monokristale göre oldukça ucuzdur. 

Esnek güneş panelleri