Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Güvenlik Sistemleri
Karavan Genel

Karavan Güvenlik Sistemleri

mdo  KaravanYap | 31 Ekim 2022

KARAVANDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ NELERDİR?

İnsanın doğası gereği barınma sırasında veya yaşantısında muhakkak güvenliğini artık temel ihtiyaç haline getirmiştir. Karavan ise barınma aracı haline geldiğinden bu güvenlik ihtiyacını karşılayacak günümüzde birçok yöntem vardır

MOTOKARAVANLARDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Motokaravanlar çoğunlukla araçlardan dönüşüm işlemleri yoluyla elde edildiği için araçların karavan olmadan önceki durumlarında halihazırda güvenlik ekipmanlarına sahiplerdir. Bunlar araçların orijinal kapı kilitleri veya alarm sistemleridir. Bunların dışında motokaravanlarda kullanılan güvenlik ekipmanlarının bazıları;

 • Karavan Kapı Kilitleri

karavan kilidi 

Karavanlar için özel üretilmiş isteklere göre modellenen ve fiyatlanan karavan kilitleri motokaravanlarda ekstra güvenlik sağlamak isteyenler için oldukça iyi bir ekipmandır.

 • Motokaravan Alarm Sistemleri

Araç alarm sistemlerine benzer yapıda olan motokaravan alarmları sensörleri ile karavanınızı güvende tutar. Alarm sistemi bilindik ve güvenli yöntemlerden birisidir. Caydırıcı da olması tercih edilmesinde önemli faktörlerdendir.

 • Motokaravan Gaz Uyarıcılar

karavan gaz sensörü.jpg

Motokaravan yaşam alanlarında ocak veya sıcak su ihtiyacı için kullanılan yanıcı ve insan sağlığına zararlı gazları sensörler yardımı ile karavan kullancısını uyaran gaz uyarıcı sistemler karavanınızda muhakkak bulunmadır.

 • Lastik Basıncı Kontrolü

karavan lastik basıncı 

Karavan bir yaşam alanı ve yüklü araçlardır. Lastiklerin basıncı her araçta olduğu gibi karavanda önem arzeder. Lastik basıncı kontrolcüleri ile karavan lastiklerinizi ve kendinizi güvende tutabilirsiniz.

 • Karavan Kamerası

karavan güvenlik.jpg 

Karavan içi standart araç kameraları dışında mobil kamera sistemleri ve araç arkası park kamera sistemleri gibi çeşitli modeller ile gerek karavan güvenliği ve sürüş güvenliği sağlanmaktadır.

 • Karavan Penceresi Kilitleri

karavan camı güvenlik kilit 

Karavan pencerelerinde bulunan bu kilitler ile karavan güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Çeşitli modeller ve türlerde olan aparat veya karavan penceresine monteli halde bulunan bu kilitler hırsızlar için büyük önlemlerdendir.

 • Akıllı Karavan Sistemleri

IQVan-Mobil-Karavan-Guvenlik-Sistemi-resim-80517.jpg 

Akıllı ev sistemine benzer bir karavanda güvenlik anlamında birçok isteği karşılayan akıllı karavan sistemleri karavanınızın nerede olduğundan tutun akü durumuna, gaz alarmına, temiz su deposunda ne kadar su kaldığı gibi bir çok istekleri yerine getirirken alarm ve güvenlik sistemlerini de bünyesinde bulundururÇEKME KARAVANLARDA GÜVENLİK ÖNLEMLER

Çekme karavanlarda öncelik yapım aşamasında römork ve mukavemet hesapları ile başlayıp römorku takip eden çeki demiri ve sürüş güvenlik ekipmanları ile devam eder. Daha sonrasında ise yaşam alanında güvenliği sağlamak için standart kilit seçenekleri ve firmalara göre değişen çeşitli güvenlik önlemleri vardır.

Çekme karavanların firmalara göre kapı kilitleri ve güvenlikleri çeşitlilik göstermektedir. Bunun dışında güvenlik önlemleri ise şunlardır.

 • Çekme Karavan Kaplin Kilidi

çekme-karavan-kaplik-kilidi

Çekme karavanınızı alana park ettiniz ve kapılarını kilitlediniz. Çeşitli fren güvenlikleri dışında Avrupa da sıklıkla kullanılan kaplin kilidi olarak adlandırılan bir aparat yardımı ile çekme karavanınızı hırsızlara karşı daha güvenlikli hale getirebilirsiniz.

 • Stabilizatör

Stabilizatör 

Stabilizatör, içinde mikro fren balataları olan özel bir kaplindir. Ani hareketlerde balatalar çeki topuzunu sıkıştırarak karavanın savrulmasını baskılar. Balatalar dört yönden (ön-arka, sağ-sol) baskı uygulayarak çekme karavanın yükselme ve yalpalama hareketlerini kontrol altına alır.

 • Teker kilidi

karavan teker kilidi 

Motokaravanlarda da kullanılan aslında sıradan araçlarda da gördüğünüz bir çeşit güvenlik aparatıdır. Çekme karavanlarınızın römork tekerlerine göre ayarlanabilen kaliteli bir teker veya lastik kilidi ile çekme karavanının hareketini tamamen kısıtlayabilirsiniz. Böylelikle hırsızlara karşı daha caydırıcı bir çözüm üretebilirsiniz.

 • Yangın tüpü ve İlkyardım Çantası

Araçlar için zorunluluk olan bu iki ekipman sadece karavan için değil en değerli olan yani sizler için olmaz ise olmaz ekipmanlardandır. Yangın tüpünüzü ve çantanızı güncel tutmayı unutmayın. Ayrıca güvenlik yeleklerini de karavanınızda bulundurmayı asla unutmayın.

Karavan Güvenlik Sistemleri Fiyatları

Karavan güvenlik sistemleri fiyatları marka ve modellere göre oldukça çeşitlilik göstermektedir. Kullanılan malzemeden tutun, içerisinde barındırdığı fonksiyonlara göre fiyat skalası oldukça geniştir. Bütçenize göre tercih edeceğiniz karavan güvenlik ekipmanlarında tavsiyemiz bilinen veya piyasada kendini kanıtlamış ürünlere yönelmenizdir.

İlginizi Çekecek Yazılar

 1. Karavan Tuvalet Sistemleri ve Modelleri
 2. Karavan Güneş Paneli Çeşitleri

Etiketler:

karavan güvenliği, karavan güvenlik sistemleri, karavan güvenlik önlemleri, karavan kaplin kilidi, karavan akıllı sistemleri, karavan kapı kilitleri, karavan alarmı, karavan güvenlik sistemleri fiyatları, karavan hırsızlara önlem

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 1 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Etkinlikler

Karavan Fuarı

 • Karavanist 2024
 • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
 • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
 • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar