Karavan Tuvalet Sistemleri ve Modelleri Nelerdir? | KARAVANYAP

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Tuvalet Sistemleri ve Modelleri Nelerdir?
Karavan Malzemeleri

Karavan Tuvalet Sistemleri ve Modelleri Nelerdir?

mdo  KaravanYap | 17 Eylül 2022

Karavan Tuvalet Sistemleri Nelerdir?

Karavan hayali kuran kişilerin aslında en çok merak ettiği konuların başında karavan tuvaleti gelmektedir. Boşaltım sistemimizin bizlere ihtiyacı olan tuvalet gereksinimi yerleşik hayatımızda, evlerimizde oldukça kolay ve hijyenik olarak sağlamaktayız. Karavan yaşamında ise pis işler gibi gözüken aslında günümüzde karavan tuvaleti asla bir sorun gibi görünmeyecek kadar kolay olan bir durumdur. Bu yazımızda motokaravan veya çekme karavanlarda kullanılan karavan tuvalet sistemlerini sizlere detaylıca anlatacağız.

Karavan tuvalet sistemi, karavan yaşamında insanların boşaltım ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar kolay ve hijyenik olarak sağlayan karavan içinde genelde banyo ile birlikte ev tipi gibi kullanılan sistemlerdir. 

karavan-tuvalet-sistemi 

Photo by twowanderingsoles.com

Karavan Tuvalet Sistemleri Nasıl Çalışır?

Karavanda tuvalet sistemi iki ayrı şekilde olmaktadır. İlki tuvaletin kendine ait olan kaset dediğimiz kasetli tuvalet tipi ile katı, sıvı atıkları içinde tutan ve çeşitli kimyasallarla karavan tuvalet atıklarını içerisinde çözen kasetli karavan tuvalet sistemidir. Diğeri ise siyah bir katı atık deposuna sahip ve maceratör dediğimiz katı atıkları çözerek atık depoya pompalayan pompa sistemidir. İkisi de kullanışlı olmakla birlikte katı atık deposu için yer kullanmak istemeyen insanlar kasetli karavan tuvaletini seçmektedir.

maceratör.jpg 

Maceratör Fotoğrafı

Karavan Tuvalet Modelleri Nelerdir?

Karavan tuvalet sistemleri ikiye ayrılır fakat en sık kullanılan karavan tuvalet modelleri 5 tiptir.

 1. Kasetli Tuvalet
 2. Portatif Tuvalet
 3. Maceratörlü Tuvalet
 4. Kompost Tuvalet
 5. Cinderella Tuvalet

Kasetli karavan tuvaleti, ülkemizde sıklıkla kullanılan karavan dışında bulunan (genellikle çekme karavan firmaları yapmaktadır.) servis kapağı vasıtası ile kaset kolayca çıkarılıp belirli alanlara boşaltılabilir. Maceratör olmadığı için katı atıkları öğütme işini çeşitli kimyasallar vasıtası ile yapabiliyorsunuz. Bu kimyasallar katı atıkları çözüyor ve koku konusunda da fayda sağlıyor. 

Kasetli Tuvalet

kasetli tuvalet.jpg 

Kasetli tuvaletin dışına açılmış servis haznesi

karavan kasetli tuvalet haznesi nasıl boşaltılır  

Portatif karavan tuvaleti, adından da anlaşılacağı üzere portatif ve taşınabilen bir tuvalet sistemidir. Yer kaplama konusunda oldukça mütevazi olan bu tuvalet modelinde altındaki hazne yardımı ile boşaltım sağlanmaktadır. Yer kaplamaması ve taşınabilir olması sebebi ile kullanımı kolaydır. 

portatif tuvalet.jpg 

Portatif Karavan Tuvaleti Fotoğrafı

Maceratörlü karavan tuvaleti, karavancıların sıklıkla kullandığı ve en bilinen yöntemlerden birisi olan maceratörlü sistemler yat ve karavan kültüründe popüler tuvalet uygulamaların başında gelmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere tipik bir tuvalet gibi olup yanında bulunan düğmeye basıldığında temiz suyu sifon olarak kullanan ve aynı zamanda maceratörü çalıştırıp sifon ile boşaltılan katı atığı öğütür. Maceratör, katı atık öğütücü pompası işlevini görür ve öğüttüğü atığı siyah katı atık deposuna gönderir. Depolar sabit olduğu için çevreyi ve canlıları etkilemeyecek şekilde boşaltım alanına karavanınızı çekip katı atık giderinden atıkları boşaltabilirsiniz. 

karavan-maceratörlü-tuvaleti.jpg  

Maceratörlü Karavan Tuvaleti Fotoğrafı

Kompost karavan tuvalet ve cinderella tuvalet denilen sistemlerde ise oldukça çevreci işleyişler bulunmakta. Atık haznesinde çeşitli ot ve öğütücü maddeler bulunan bu sistemlerde ya bu ot ve benzeri organizmalar ile katı atıklar gübreye dönüştürülür ya da elektrikli bir sistem ile katı atıklar yakılarak öğütülür. 

kompost tuvalet.jpg 

Kompost Karavan Tuvaleti Fotoğrafı

Karavan Tuvalet Fiyatları

Karavan tuvaleti fiyatları modellerine, markalarına ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılı itibari ile karavan tuvalet fiyatlarını model ve ortalama fiyat olarak yazdık.

2022 Yılı Karavan Tuvalet Fiyatları
Kasetli Tuvalet ~ 12.000 TL
Portatif Tuvalet ~ 1.400 TL
Maceratörlü Tuvalet ~ 5.000 TL
Kompost, Cinderella Tuvalet ~ 24.000 TL

Fiyatlar internet ortamından edinilen bilgiler doğrultusunda ortalama alınarak hesaplanmıştır. Marka, model, işçilik ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Fiyat konusunda en doğru bilgiyi karavan malzemesi satan yerlerden edininiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 1. KARAVAN NASIL YAPILIR?
 2. KARAVAN YAŞAMININ 10 OLUMSUZ YANI

İLGİLİ KELİMELER:

Karavan tuvaleti nasıl çalışır, karavan tuvalet sistemi nedir, karavan tuvalet modelleri, kasetli karavan tuvaleti, maceratörlü karavan tuvaleti, karavan tuvalet sistemleri, karavan tuvalet fiyatları, 2022 yılı karavan modelleri, kompost karavan tuvaleti, portatif karavan tuvaleti

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 4.5 Yıldız 11 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Sitede Ara

Etkinlikler

Karavan Fuarı

 • Karavanist 2024
 • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
 • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
 • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar