Türkiye'de Gelişen Karavancılık ve Karavan Kültürü | KARAVANYAP

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Türkiye'de Gelişen Karavancılık ve Karavan Kültürü
Karavan Genel

Türkiye'de Gelişen Karavancılık ve Karavan Kültürü

mdo  KaravanYap | 19 Eylül 2022

Türkiye'de Gelişen Karavancılık ve Karavan Kültürü

Türkiye'de karavancılık ve karavan kültürü COVID-19 öncesi bilinen ama çok popüler olmayan bir alandı. Ülkemizdeki tatil ve yaşam anlayışının gelenekçi oluşu karavan kültürünü etkiliyor ve karavancılığa olan ilgiyi azaltıyordu. Pandemi ile birlikte değişen alışkanlıklarımızın en büyük etkilerinden birisi karavan sektörüne oldu. Oteller, tatil beldeleri ve turizm faaliyetleri pandemi ile kısıtlanınca tatil ihtiyacı duyan insanlar farklı alternatifler ararken karavancılık ile tanıştılar. Artan karavan talepleri yeni markaları ülkemize çağırdı. Halihazırda ülkemizde faaliyet gösteren markaları ise gelişmeye zorladı.

karavan-yaşamı-ve-karavan-kültürü.jpg 

Karavan Yaşamı Türk Kültürüne Oldukça Uygun

Geçmişte göçebe yaşamamızın bize kattığı gezici kültür, doğaya kolay adapte olma aslında bizim genetik kodlarımızdan bir tanesi. Karavancılığın istekleri ile örtüşen bu genetik yapımız bizleri iyi bir karavancı yapmakta. 

Karavan kültürü, pratik ve zorluklar karşısında çözüm üreten insanlar istemekte. Biz ise bu konuda bilinen bir şöhrete sahip insanlarız. Bu yüzden doğa ile iç içe mobil bir yaşam alanında zorlanmamız çok zor.  

Ülkemiz Karavancılık Konusunda Çok Şanslı

Üç tarafı denizler ile çevrili, dört mevsimi bir arada barındıran ve doğal güzelliklerimiz ile tüm dünyada tanınan ülkemiz karavancılık için harika alanları da içinde barındırmaktadır. Pandemi ile ardan kamp alanı ihtiyaçlarını gelişen kamp organizasyonları ile karşılayabiliyoruz.

karavan-kültürü 

Karavan Kamplarımızın Kalitesi Artmakta

Karavancılık sektörü geliştikçe halihazırdaki kamp alanları kendilerini karavancılar için modernize etmektedir. Daha önceden karavanlar için park alanları olmayan kamp organizasyonları günümüzde çok sayıda park ve karavanlar için gerekli olan enerji, su, atık alanları gibi birçok ihtiyacını da karşılayacak şekilde dizayn edilmektedir. Pandemi öncesi sayısı oldukça az olan sadece karavanlara ve karavancılara özel olan kamp alanları sayısı artmaktadır. 

türkiye-karavan-kamp-alanları 

Türkiye'de Karavan Üretimi ve Kalitesi

Karavan talebi ile artan karavan üretimimiz son yıllarda Avrupa standartlarında ve mühendislik anlamda gelişmiş ar-ge tesislerine sahiptir. Yerli üretim markalarımızı fuarlarda gururla görmekteyiz. Bu konuda bilinçli iş insanları gerek yerli piyasaya gerek yabancı piyasaya çağı yakalamış ve yenilikçi karavanlarını sunmaktadır. Dünya'da etkin markalar ile işbirliği yaparak ülkemizdeki karavanseverlere kaliteli ve konforlu karavanlar kazandırmaktadırlar. 

Türkiye'de Karavan Kültürünü Etkileyen Yasal Zorunluluklar

Ülkemizde karavan hayatını benimseyen ve bu kültür ile hareket eden insanlarımızın en çok zorlandıkları kısımların başında yasal zorunluluklar gelmektedir. Belirli bir ikamet adresine sahip olmanızı gerektiren kurumlar dışında çeşitli abonelikler ve hizmetler için bu sorunla uğraşmak zorunda kalmaktalar. Bunu çözmek akraba veya dostlarının ikamet adreslerini kullanan karavanseverler alternatifler aramaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKECEK BAŞLIKLAR

  1. Minimalist Yaşam İçinde Karavanın Yeri
  2. İzmir Ücretli Karavan Kamp Alanları

İLGİLİ KELİMELER

Türkiye'de karavan kültürü, Türkiye'de gelişen karavan kültürü ve karavancılık, Karavan kültürünün gelişmesi, Pandemi ile artan karavan talebi, Türkiye'de karavan yaşamı ve gelişen karavan kamp alanları

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 3 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Sitede Ara

Etkinlikler

Karavan Fuarı

  • Karavanist 2024
  • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
  • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
  • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar