Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Minimalist Yaşam İçinde Karavanın Yeri
Karavan Genel

Minimalist Yaşam İçinde Karavanın Yeri

mdo  KaravanYap | 13 Eylül 2022

MİNİMALİST YAŞAM İÇİNDE KARAVANIN YERİ

Pandemi başlamadan çok daha önce tercihini karavanda yaşam yönünde yapmış minimalist insanlar elbette vardı. Ancak pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte karavan yaşamına olan ilginin çığ gibi büyüdüğünü görebiliyoruz.

Minimal yaşam, ihtiyacınız olmayan her şeyi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarıp duygularınız, düşünceleriniz ve yapmayı sevdiğiniz şeyler için ve hatta ilgi alanlarınız için daha fazla yer ve zaman yaratmanız şeklinde ifade edilebilir. Yani azsa aslında çoktur diye de özetlenebilir.

minimalist-karavan 

Minimal yaşam dendiğinde akla en çok gelen ve kabul gören seçeneklerin başında karavan geliyor. Karavan park sayısındaki artış da bu durumu destekler niteliktedir. Bir yandan şehrin keşmekeşinden uzaklaşıp rahat bir nefes almak, kısa bir zaman dilimi için bile olsa bir nevi rehabilitasyon işlevi de yüklüyor karavan yaşamına.

Karavanda Yaşam

Eğer şehrin koşuşturmasından yorulmaya başladığınızı hissediyorsanız karavanlar sizin için biraz nefes almak adına tercih sebebi olabilir. Eğer minimal yaşam tarzını benimsemeyi ve bunu bir karavanda yapmayı kafanıza koyduysanız işte o zaman kendinizi şöyle bir yoklamanızda fayda var. Çünkü hayallerinizin ve yapabileceklerinizin belli ölçülerde örtüşmesi oldukça önem kazanıyor.

karavanda-yaşam 

Sadece hafta sonları karavan parka kaçmakla daimî olarak karavanda yaşamak arasında çok önemli farklar var. Öncelikle birbirinden farklı karavan türleri olduğunu bilmenizde fayda var. Çekme karavan ve motokaravan en başta gelen iki karavan türü olarak kabul edilir. Bunların yanı sıra Camper karavan, Pick Up karavan ve Küçük Gözyaşı karavanlar da kullanım amaçlarına göre tercih edilen karavan türleridir.

Sizin İçin Hangi Karavan Türü Uygun?

Hayalleriniz, beklentileriniz ve ihtiyaçlarınıza en uygun karavan türünü seçmeden önce dikkat etmeniz gereken konular önemlidir. Genel bakış açısıyla birbirlerine benzer görünseler de ihtiyaçlar ve kullanım şekli en belirleyici kriterlerdir.

Çekme karavan, yolculuk sırasında içinde bulunamayacağınız ve motorlu bir taşıt tarafından çekilen karavan türüdür. Konaklamak istediğiniz yere ulaştığınızda aracınızı ayırabilir ve bağımsız olarak mini keşif gezilerine çıkabilirsiniz.

airstream-çekme-karavan.jpg 

Motokaravan, motorlu araç ve karavanın bütünsel olarak kullanıldığı yani seyahati de karavanın içinde yaptığınız karavan türüdür. Bütünselliği tercih edenler için uygun bir karavan tipidir.

Camper karavan, aslında minibüs ve benzeri araçlardan sonradan dönüştürülerek elde edilen karavan türüdür. Bu tip karavanlarda standartları karşılamak konusunda teknik sorunlar yaşanabilmekte olup en başta yalıtım sorunu gelmektedir.

Pick Up karavan, arkasında yük taşınabilen çoğunlukla kamyonet tipi araçların dönüştürülerek araç arkasına bir karavan kurulmasıyla oluşturulan karavan türüdür. Bu tip bir karavan tercihinde, karavanın boyutu pick up kasa boyutuna uygun olmalıdır.

Küçük gözyaşı karavan, küçük ve o denli de kullanışlı bir karavan tipidir. Hafta sonu gezilerinin favorisi olan bu karavan tipi maalesef bir tuvalet içermiyor. Diğer yandan ağırlığı 750 kg altı olduğu için ayrıca ruhsat çıkarttırmayı gerektirmeyen bir karavan türüdür.

gözyaşı-çekmekaravan.jpg 

Eğer minimal yaşam tarzınıza ve beklentilerinize uygun bir karavan türü seçerseniz vazgeçilmez bir bütünlük sağlamanız işten bile değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 2 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!