Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. 

Gizlilik Politikası

Karavan Malzeme ve Ekipmanları
Karavan Malzemeleri

Karavan Malzeme ve Ekipmanları

mdo  KaravanYap | 27 Şubat 2022

Karavan içinde kullanılan malzemeler

Covid döneminde ülkemizde karavana artan ilgi beraberinde birçok yabancı marka karavan malzemelerini bununla birlikte ülkemizdeki firmaların karavan malzemeleri üzerine üretime yönelmesini sağladı. Artan karavan malzemeleri sürekli kendini yenilemekte ve birçok markayı talebe göre arza zorlamaktadır. Bu konuda karavan malzemeleri pazarının talep duyulan ihtiyaçlarını karşılayacak bir çok girişime açık olduğunu da belirtmekte fayda var. 

Karavan kültürü bir çok ülkede değişmektedir. Karavan sayısı ülkemizde arttıkça malzeme çeşitleri ve fiyatları rekabete kavuşacaktır.

Karavan malzemeleri fiyatlarının yazılmamasının sebebi fiyatların yıllara, markalara, türlere ve fonksiyonlara göre değişeceğini, farklı firmaların farklı fiyat politikaları olabileceğini fiyat belirtmemizin karavan severlerin yanlış bilgilendirilmesine sebep olabileceğini düşünerek fiyatları yazmama kararı aldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bu yazımızda ülkemizdeki karavan severlerin geneline hitap eden malzemeleri listeledik. 

Karavan içinde kullanılan malzemeler

 • Portatif (Seyyar) Tuvalet
 • Karavan Camı
 • Karavan Kapısı
 • Lavabo, Evye, Musluk
 • Mini Karavan Fırını
 • Karavan ve Portatif Buzdolabı
 • Elektrikli veya Dizel Webasto Isıtıcı
 • Bisiklet Taşıyıcı
 • Tente
 • Klima
 • İnvertör
 • Portatif Merdiven
 • Güneş panelleri
 • Hatch
 • Ön cam kapatma sistemi
 • Termos, masa ve sandalyePortatif(Seyyar) Tuvalet

Portatif WC'ler kullanışlı, temiz, su tasarrufu sağlayan, kokusuz, hafif ve dayanıklıdır. Temiz ve pis su tankları ile yolculuklarınızı kolaylaştırabilir.

* Bilgilendirme: Duş tekneli, lavabolu, maceratörlü banyo setleri var bu konuda araştırmalar yapabilirsiniz.

portatif-seyyar-tuvalet

Karavan Camı

Karavan camları, karavan havalandırmasında, gün ışığından faydalanma gibi bir çok faktörü karavan kullanıcısına sağlayan önemli bir karavan malzemesidir. Avrupa E standartlarına uygun modelleri seçmeyi ihmal etmeyin.

* Ölçülere göre fiyat değişmektedir.

Karavan-camı

Lavabo, eviye ve musluk

Karavan şartlarından olan malzemelerden, mutfak bölümünde işinize ve bütçenize en uygun olanı seçmelisiniz. Ayrı ayrı da satılan veya set halinde ocak eklenmiş modelleri olan tasarımınıza göre seçebileceğiniz karavan malzemelerindendir. Kapaklı eviyeler ve kapaksız eviyeler var. Kapaklı eviyenin kapağı kapatıldığında masa kullanım alanını açmaktadır. Kapaksız düz eviyelere göre fiyat farkları vardır. Standartlara göre paslanmaz seçeneklerini göz önünde bulundurarak istediğiniz eviyeleri seçebilirsiniz.

ocaklı-eviye-karavan

Mini karavan fırını

Karavan içinde gazlı fırınları daha çok yurtdışı karavanlarında görebiliyoruz. Kendin yap karavanlarında genelde set üstü ocaklar kullanılmakta. Bütçeden ve gereksinimden dolayı çok tercih edilmemektedir. Karavanı ev statüsünde kullanmak isteyenler tercih edebilirler. 

karavan-fırını

Karavan buzdolabı

Karavan buzdolapları 12/24V kompresörlere sahip özel buzdolaplarıdır. Piyasada oldukça fazla mini buzdolabı modelleri var. Model seçerken 12/24V veya elektrik beslemeniz hangisi ise ona göre buzdolabı seçebilirsiniz.

karavan-buzdolabı

Karavan Webasto Isıtıcı

Elektrikli ve dizel yakıtlı olarak çalışan Webasto 12V besleme ile karavan içini ısıtabilmektedir. Karavan ısıtması günümüzde oldukça gelmiş bir sektördür. Truma ısıtıcılardan, alttan ısıtmalı çekme karavanlara kadar bütçe ve isteğe göre bir çok ısıtma çeşidi vardır. Webasto ise bilinen ucuz yöntemlerden biridir. Bağlantı kısmını işi bilen uzman birisine yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Dizel kullanımda kokuyu çok hafif duyabilirsiniz fakat rahatsız etmemektedir. Ses konusunda termostat derecesine gelene kadar biraz yüksek ses ile çalışır, hedef dereceye geldiğinde sesi ideal seviyeye gelir. Rahatsız etmez. Hatta internet ortamında yağmurlu bir günde webasto sesinin kayıtlı videolarına ulaşabilirsiniz oldukça keyiflidir. (Karavan kamplarında webasto kullanımından dolayı soğuk zamanlarda kokudan ve sesten çok fazla rahatsız olmamak için karavan araları uzaklığına dikkat edin.) 

karavan-webasto-ısıtıcı

Karavan bisiklet taşıyıcı

Karavanınızı doğanın eşsiz bir alanına park edip, bisikletiniz ile keşfe çıkmak isterseniz işinizi oldukça kolaylaştıracak bir malzemedir. 

karavan-bisiklet-taşıyıcı

Karavan tentesi

Karavan tentesi Türk karavan kültürü için gerekli malzemelerden birisi olmayı başardı. Artık oldukça kaliteli ve portatif tenteler ülkemizde mevcut. Yaz aylarında ülkemizdeki güneşlenme süresi oldukça fazla ve tente tipik bir kurtarıcıdır. Bütçenize göre oldukça çeşitli tenteler var. Tente seçiminde renklerin açık renkli olmasına ve sağlamlığına dikkat edin.

karavan-tentesi

Karavan kliması

Isıtma ve soğutmayı karavan iklimlendirmesi olarak ele alabiliriz. Araç yalıtımına, araç tipine, karavan boyutuna dizayna göre araç kliması verimi değişebiliyor. Genelde kullanılan klima tipleri 12V klimalar fakat pek verimli olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanında 220V klima tipleri ile araç hareket esnasında alternatör beslemeli klimalar ile etkili bir soğutma yapabilirsiniz. Tepe klimaları, 220V ile çalışan 12/24V alternatör beslemeli klimalar, Split veya monoblok klimalar, 12V su soğutmalı klimalar ve aracın dahili klimaları olmak üzere birçok klima mevcuttur. 

karavan-kliması

Karavan inverteri

İnverter Kısaca Elektriksel bir gücü istenilen voltaja dönüştürebilen bir güç çeviricisidir. Belirli bir voltajı düşürmek veya değiştirmek için kullanılan bir enerji çevirici birimidir. DC akımı İnverterler herhangi bir DC kaynağından gelen gerilimi çevirerek sabit veya değişken frekanslı AC gerilimi elde etmek için kullanılan güç elektroniği devreleridir. İnverteri kullandığınız aletlerin ihtiyacı olan watt değerlerinin toplamının %50 daha fazlasına göre seçmelisiniz. Yarım sinüs veya Tam Sinüs inverter olarak genelde piyasada bulunmaktadır. Satın alacağınız ürünün Tam sinüs olmasına özen göstermeniz gerekmektedir

karavan-inverteri

Karavan merdivenleri

Karavan merdivenlerinin en çok kullanılan yerleri; karavanınız alkovenli bir karavan ise üst alana geçmek için kullanacağınız merdivenler ve karavan üstünde güneş paneli kullanıyorsanız aracınızın dışına montajlayabileceğiniz merdivenler ile güneş panelinizin temizliğini yapabilirsiniz. Güneş panelinizi temizlemeniz enerji verimini arttırır. Bunun dışında karavanınız tabandan yüksek bir yapıda ise girişte basamaklı portatif merdivenler kullanabilirsiniz. 

karavan-merdiveni

Karavan güneş panelleri

Karavanda kullanacağınız enerjiyi sağlamanız için oldukça popüler ve çevreci bir malzemedir. Güneş panelleri monokristal ve polikristal olmak üzere ikiye ayrılır. Monokristal güneş panelleri polikristal panellere göre daha verimli ve daha pahalıdır. Güneş panellerinin yanında solar kablolar, konnektörler gibi bağlantı elemanlarına da ihtiyacınız vardır. Ayrıca akü seçiminde derin deşarj özelliği olan aküleri seçmeye dikkat ediniz.

karavan-güneş-paneli

Karavan için termos

Termos kullanımına ayrı bir başlık açmak istedik sebebi aslında enerji kullanımınızı karavan içinde ne kadar aza indirirseniz çevreye bütçenize oldukça katkı sağlayabilirsiniz. Termos sıcak içeceklerinizi, kamp ateşi etrafındaki sıcak çikolatanızı, yağmurlu bir günde kahvenizi hazırlamak için yanınızda duran bir kurtarıcıdır. Tavsiye ettiğimiz karavan ekipmanlarının liste başını çekebilir.. 

karavan-için-termos

Karavan için masa ve sandalye 

Karavanınızda keyifli bir sabah kahvaltısı veya dostlarınız ile güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz portatif ve sağlam sandalyelerinizi seçmeniz için kaliteden ödün vermemeye bakın. Şikayet alan konulardan bir tanesi portatif masaların düzgün durmayışı ve portatif sandalyelerin mukavemet konusunda sıkıntı çekmesi. Bu konuda güvendiğiniz markaların ürünlerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

karavan-masa-ve-sandalye


Yorum yapmayı unutmayın.. 💚

İçeriğimizi Beğendiniz mi?

∅ 5 Yıldız 9 Oy

Şu anda yorum yok, bu yüzden ilk olun!

Etkinlikler

Karavan Fuarı

 • Karavanist 2024
 • Tarih: 14 - 22 Aralık 2024
 • Şehir: İstanbul/TÜRKİYE
 • Adres: Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi

Sponsorlar